اتاق فرار آخرین نفر

آخرین نفر

اتاق فرار، در واقع بازی‌ای است که در آن تیمی از بازیکنان در یک یا چند اتاق سرنخ‌هایی را کشف می‌کنند، معماها را حل می‌کنند و وظایف خود را انجام می‌دهند تا در مدت زمان محدودی به یک هدف خاص برسند. هدف این بازی معمولا پیدا کردن راه فرار است. بیشتر بازی‌های اتاق فرار تیمی است اما بازی‌های رقابتی هم دارد. در این مقاله قصد داریم بیشتر درباره اتاق فرار آخرین نفر صحبت کنیم.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار یک اتفاق تقریبا جدید است که در آن بازیکنان از سرنخ ها، استراتژی ها و نکاتی برای حل مجموعه ای از معماها و چالش ها برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند. بازیکنان برای انجام این کار با محدودیت زمانی هم روبرو هستند.

در طول انجام بازی معما های زیادی در نقاط مختلف از قبل مشخص شده، که شما و تیمتان باید آن ها را پیدا کنید و درست حل کنید. طراحی این بازی ها در فضاهای باز یا سر پوشیده‌ای مانند رستوران، هتل، کلبه‌های متروکه، مترو، ایستگاه فضایی، سلول‌های زندان و آسایشگاه‌های روانی انجام می شود. هر کدام از بازی‌ های اتاق فرار دارای سناریوی مختص به خود است و دارای هدف مشخصی می باشد. (بطور مثل در بازی باید از دست قاتلان زنجیره‌ای جان سالم به در برده، یا از زندان‌های مخوف فرار کرده و  حتی نقش جنایی کارآگاهی را که به دنبال قاتل بازی می‌گردد باشید)

استاد بازی (مستر گیم)

شخصی که محتوای بازی و فعالیت های شرکت کنندگان را در محیط، قبل، حین و بعد از بازی رصد می کند و گاهی اوقات از طریق صفحه مانیتور بازی و با کمک شرکت کنندگان در هدایت و راهنمایی نقش دارد.

مستر گیم با انجام وظایف خود تضمین می کند که روند بازی از ابتدا تا انتها به درستی و مطابق با سناریوی تعریف شده پیش می رود و شرکت کنندگان از قوانین بازی پیروی می کنند.

سناریو

همان داستان بازی است و به هر طریق و با هر ابزاری به مخاطب ارائه می شود.

اتاق فرار
سناریو همان داستان بازی است

ژانر

ژانر یا موضوع سناریو بسته به فضا و قالب محتوای بازی تعریف می شود که می تواند شامل یکی از موارد زیر باشد:

جنایی، ترسناک، اکشن، تاریخی، علمی تخیلی، ماجراجویی، سیاسی، فانتزی، حماسی، جنگی، بیوگرافی، کمدی، کمدی سیاه، سورئال، هیجان انگیز

با توجه به اینکه شرط اصلی در طراحی اتاق فرار خلاقیت است، مضامین تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شوند و هر نوع ژانر جدیدی را می توان به موارد فوق اضافه کرد.

بازی اتاق فرار آخرین نفر

سناریو

محل: آلمان، هامبورگ، ۱۹۹۶

در روز سه شنبه، ۱۳ اکتبر در جریان طرح بازسازی یکی از مناطق در حاشیه‌ی شهر هامبورگ، تصمیم به تخلیه و تخریب تمام این منطقه گرفته شد. در پی این تصمیم، دستور تخریب مدرسه‌ی قدیمی «هرسن» نیز داده شد.
«هرسن» که به خوابگاه بینوایان نیز شهرت داشت، یک مدرسه‌ی شبانه روزی بود که کودکان بی‌سرپرست را ثبت‌نام می‌کرد. کودکان عجیب و گاه ترسناکی که هیچ مدرسه‌ی دیگری حاضر به پذیرفتن آن‌ها نبود.

روز جمعه ۱۶ اکتبر مدرسه به صورت کامل تخلیه شد اما مطابق با لیست یک نفر کم بود، “آخرین نفر این لیست یعنی «سوفی اشمیت»! جستجو برای یافتن او در مدرسه و مناطق اطراف هیچ فایده‌ای نداشت و مفقود شدن سوفی اشمیت به یک پرونده‌ی غیرقابل حل تبدیل شد. پرس و جو از مسئول پیر مدرسه هم به علت کر و لال بودن وی راه به جایی نبرد!

روز یک شنبه ۱۸ اکتبر فردا صبح عملیات تخریب مدرسه آغاز می‌شود. اما پیش از تخریب، تصمیم گرفته می‌شود برای بار آخر یک عملیات جستجو در مدرسه صورت گیرد تا شاید اثری از سوفی یافت شود.
شما و گروهتان مامور می‌شوید تا امشب به جستجو در مدرسه‌ی هرسن بپردازید. اگر شما تایید کنید که سوفی در مدرسه نیست، مدرسه تخریب خواهد شد.
یادتان باشد، اگر سوفی در مدرسه باشد اما شما موفق به یافتن او نشوید، مسئول‌ زنده به گور شدن او خواهید بود!

ویژگی‌ها

آخرین نفر از بزرگترین بازی های حال حاضر کشور است که با فضاسازی خاصی طراحی شده. این بازی که محصول سال ۱۴۰۰ مجموعه است، اولین اتاق فرار ترسناک با تم مدرسه میباشد.  فضاسازی قدیمی یک مدرسه با تمامی جزئیات و بخش های مدرسه از ویژگی های آخرین نفر است. پیشنهاد ما این است قبل از تجربه آخرین نفر حتما طالع نحس را بازی کرده باشید.

مدت زمان بازی: ۱۰۰ دقیقه

میزان ترس: ۹۰ درصد

میزان سختی: ۷۰ درصد

تعداد نفرات بازی: ۴ تا ۱۰ نفر

در این بازی باید باید به حل معماها بپردازید

قوانین بازی اتاق فرار

۱) لطفا در انتخاب روز و سانس مورد نظر خود دقت فرمایید زیرا جابه‌جایی یا کنسل کردن نوبت پس از ثبت نهایی امکان پذیر نمیباشد.

۲) در صورت ثبت نهایی، برای شما پیامک تایید ارسال خواهد شد، در غیر اینصورت با پشتیبانی تماس بگیرید.

۳) لطفا راس ساعت سانس خود در مجموعه حاضر باشید.

۴) با توجه به ترس و هیجان بالای این بازی، همه ی اعضای تیم میبایست بالای ۱۶ سال باشند.

۵) به آدرس محل بازی توجه کنید.

۶) رعایت حجاب و شئونات اسلامی برای خانم ها در تمامی مراحل بازی الزامی است.

۷) ورود افرادی که مشروبات الکلی مصرف کرده باشند به طور جدی ممنوع است.

مزایای بازی اتاق‌ فرار 

در اتاق‌فرار ، با یافتن هرگونه سرنخ، احساسی غیرقابل توصیف برای بازیکنان به وجود می‌آید. بازکردن قفل مانند باز کردن دری به دنیای ناشناخته‌ها است. پشت هر قفل چیزی است که بازیکنان قبلاً از آن اطلاع نداشتند.
از دیگر نکات مثبت بازی در این اتاق ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- هیجان کاوش و حل معما
2- هیجان ناشی از بازی گروهی با دوستان
3- افزایش کیفیت و کارایی کار گروهی در بین گروه‌ها
4- افزایش احساس ایثار و عشق در بین هم گروهی ها
5- افزایش کیفیت تمرکز و دقت در بازیکنان
6- توسعه مهارت های ارتباطی با دوستان

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *