اتاق فرار ترسناک بریم یا معمایی؟

اتاق فرار

در این مقاله به معرفی و مقایسه اتاق فرار معمایی و ترسناک  خواهیم پرداخت. و ژانر، سناریو و هرچیزی که در مورد این بازی‌ وجود دارد را معرفی خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

ژانرهای اتاق فرار

بازی اتاق فرار نوع جدیدی از ورزش‌های گروهی فکری است که در آن بازیکنان در یک فضای خاص گرفتار می‌شوند. البته نوعی از این بازی وجود دارد که فراتر از یک فضای خاص و از نظر محیطی است. (معمولاً در فضاهایی مانند پارک‌ها، مجتمع‌های تجاری، مجتمع های تفریحی و غیره) اگرچه بازی اتاق فرار معمایی یک ورزش گروهی فکری است. اما این ورزش هنوز در رده ورزش‌های همگانی قرار ندارد و یک ورزش بین‌المللی و ملی به حساب نمی‌آید.

هدف اصلی از شرکت در بازی‌های اتاق فرار، گذراندن اوقات خوشی با عزیزان است. ژانرها و انواع مختلف داستان در بازی اتاق فرار وجود دارد مانند جنایی، ماجراجویی، تاریخی، ترسناک، معمایی، کارآگاهی، وحشت، فرار از زندان، کارتونی و کودکانه.
هر یک از ژانرهای بازی فرار مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده است.

اتاق فرار ترسناک چیست؟

در میان ژانرهای فوق، ژانر ترسناک به دلیل میزان آدرنالین آزاد شده در بدن، طرفداران بیشتری را به خود جلب کرده است. در حالی که این نوع ژانرها از نظر حجم معما و ارتباط منطقی بین معماها معمولاً کیفیت ضعیف تری دارند و بازیکنان در طول بازی بخشی از هوش و حواس خود را بر روی عواملی که باعث ترس و وحشت در آنها می‌شود متمرکز می‌کنند و نمی‌توانند معماها را آنطور که باید و شاید حل کنند. بنابراین در این نوع معماهای اتاق فرار آنها بسیار ساده تر طراحی شده اند. بنابراین گروه‌هایی که اتاق فرار را به عنوان یک ورزش فکری تشخیص می‌دهند معمولاً از چنین ژانرهایی استقبال نمی‌کنند.

اتاق فرار
ژانر ترسناک

مطمئناً هنگام انتخاب یک اتاق فرار مناسب برای خود و دوستانتان، توجه ویژه‌ای به سناریوی بازی و ژانر بازی خواهید داشت و به دنبال بازی مناسب همه اعضای گروه هستید.
در حال حاضر، موضوع بیشتر اتاق‌های فرار کنونی و بازی‌هایی که در حال باز شدن هستند ترس و دلهره است. اتاق فرار ترسناک در واقع همان سبک و سیاق را دارد که سناریوهای سایر بازی‌ها نیز وجود دارد و برای رسیدن به هدف بازی باید معما را حل کنید اما در شرایطی که احتمالاً احساس وحشت و وحشت دارید.

سناریو ترسناک

شما باید با همان استرس معماها را حل کنید، اما به خاطر داشته باشید که معماهای این نوع بازی‌ها نسبت به سایر سناریوهای اتاق فرار راحت‌تر خواهند بود.
هرچه این بازی ترس و دلهره بیشتری داشته باشد، معماها نیز راحت‌تر خواهند بود، به طوری که متأسفانه برخی از اتاق‌های فرار بیشتر از حل معما برای ایجاد ترس و دلهره تلاش می‌کنند.

بنابراین باید در نظر بگیرید که این سناریوها بیشتر احساسی و ترسناک هستند و اگر به دنبال حل معماهای جالب هستید، اتاق فرار معمایی همچنان می‌تواند گزینه بهتری باشد. البته لازم به ذکر است که این موضوع شامل همه اتاق فرار های ترسناک نخواهند بود و برخی از اتاق‌های ترسناک اکنون دارای معماهای بسیار جالب و گاه بهتر از اتاق‌های فرار معمایی هستند.

چه چیزی قرار است شما را بترساند؟

سوال بسیار متداول دیگر این است که چه چیزی می‌خواهد ما را بترساند؟

مورد ترس در اتاق‌های فرار ترسناک با توجه به سناریوهای مختلف متفاوت است، اما رایج‌ترین آن‌ها این است که شما در یک محیط کاملا تاریک و حوادث غیرمنتظره مانند حضور شخص سوم در بازی و واکنش‌های ناگهانی قرار دارید. در برخی از اتاق‌های فرار ترسناک، شخصی بدون اطلاع شما و احتمالاً با ماسک یا آرایش ترسناک در محیط بازی شما است و در لحظات خاصی شما را وحشت زده خواهد کرد.

در موارد دیگر، ممکن است حوادث غیرمترقبه دیگری مانند باز شدن ناگهانی کمدها و سقوط اشیا ترسناک مانند دست‌ها یا پاهای قطع شده رخ دهد. همه این اتفاقات، همراه با موسیقی و سناریوی دلهره آوری که از قبل برای شما تعریف کرده‌اند، می‌تواند فضای کاملاً ترسناکی را برای شما ایجاد کنند.

اتاق فرار
سناریوهای ترسناک

اتاق فرار معمایی

در یک اتاق فرار معمایی، حل معماها به تمرکز زیادی احتیاج دارد. بازیکنان باید از تمام هوش و حواس خود برای حل معما استفاده کنند. در اتاق فرار معمایی استاندارد، معمولاً یک ریتم مشخص وجود دارد، این ریتم به گونه‌ای است که معماهای ابتدایی بازی که باید بازیکنان را در جو و ژانر بازی غوطه ور کند، راحت تر و در پایان بازی سخت تر است.

در یک اتاق فرار معمایی با درجه سختی بالا، اعضای گروه باید اعضای یک تیم باشند. همانطور که برای حرکت و پیروزی در حوادث روزمره، بدن فرد باید کاملاً فعال باشد، در یک اتاق فرار معمایی، باید هر یک از اعضای گروه وظیف

بازیکنان همیشه به دنبال راه حل برای معما هستند. اگر دو راه مختلف برای حل معما وجود داشته باشد، بازیکنان گیج می‌شوند و میزان رضایت آنها از بازی به شدت کاهش می‌یابد. بنابراین، بدترین نوع معما داشتن چندین راه حل است.

یکی از رضایت بخش‌ترین پاسخ‌هایی که یک طراح می‌تواند از بازیکنان به یک معمای حل نشده بگیرد این است که چرا من به آن فکر نکردم. وقتی بعد از بازی راه حل معما را برای بازیکن توضیح دادیم، او باید متوجه

ه خود را به درستی انجام دهد و هرگونه نقص یا ضعف در بین اعضای گروه یعنی که بازیکنان در رسیدن به هدف اصلی خود یعنی فرار از اتاق مشکل دارند.

اتاق فرار
اتاق فرار معمایی

معماها

ژانرهای غیر ترسناک در اتاق فرار به طور کلی به عنوان اتاق‌فرار معمایی شناخته می‌شوند. در طراحی چنین اتاق‌های فراری، با وجود ایجاد هیجان و انگیزه برای حل معما برای بازیکنان، باید معماهای منطقی و منظم طراحی و اجرا شوند. انواع معما در چنین اتاق‌هایی به طور کلی از دو روش خطی (سری) و موازی پیروی می‌کنند.

در اتاق فرار معمایی علی رغم هیجان و تمایل به حل معما، معماهای منطقی متناسب با داستان اتاق طراحی می‌شوند که منجر به یافتن سرنخ می‌شوند. بازیکنان در داستان بازی غرق می‌شوند. تا حدی که هیجان بازی در یک اتاق استاندارد باعث می‌شود بازیکنان مدت طولانی با یکدیگر درباره اتفاقات و هیجان بازی صحبت کنند.

به طور متوسط​​، بین ۷ تا ۱۲ معما در هر بازی منطقی به نظر می‌رسد. بسته به تعداد و درجه سختی، زمان بازی تعیین می‌شود.

بازیکنان می‌توانند زمان متفاوتی را برای حل معما اختصاص دهند. اما مهم است که وقتی بازیکن متوجه می‌شود که چگونه این معما حل شده پنج دقیقه بیشتر طول نکشد. همچنین زمان دسترسی به سرنخ‌های معما نباید بیش از یک دقیقه باشد.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *