اتاق فرار ماجراجویانه

اتاق فرار ماجراجویانه

همان‌ طور که می‌ دانید اتاق‌ های فرار یا اسکیپ روم ها با ژانرهای مختلف و در سناریوهای متنوع طراحی می‌ شوند. یکی از انواع اسکیپ روم هایی که شما می‌ توانید در آن هیجان را تجربه کنید و همچنین شما را به چالش می‌ کشد اتاق فرار ماجراجویانه است. در این مقاله نیز ما قصد داریم کمی درباره اتاق فرارهای ماجراجویانه بیشتر صحبت کنیم و همچنین برخی از آن‌ ها را به شما معرفی کنیم.

اتاق فرار

به‌طور کلی اسکیپ روم یا اتاق فرار یک بازی ماجراجویی فیزیکی می‌ باشد که در آن شما و تیمتان مجموعه‌ ای از معماها و پازل‌ها را با به‌ کارگیری سرنخ‌ ها، راهنمایی‌ ها و استراتژی حل می‌ کنید تا به اهداف و در نهایت قهرمانی بازی برسید.

اسکیپ روم در واقع بر عکس همه بازی‌ های کامپیوتری که با که برگرفته از دنیای واقعی طراحی می باشند، از بازی‌ های کامپیوتری الهام‌ گرفته شده‌ است و اولین طراحان این بازی‌ ها اشخاصی متفکر در حوزه آموزش در کشورهای آسیای شرقی بوده اند. آن‌ ها این‌ گونه باور داشته‌ اند که فعالیت بدنی و فکری همراه با هم می‌ تواند موجب رشد و پویایی افراد جهت به‌ کارگیری خلاقیت و کارگروهی شود.پس‌ از مدتی اتاق فرار در آمریکا و اروپا نیز بسیار گسترده شد و در حال حاضر در ایران نیز توسط تیم‌ های بسیار حرفه‌ ای طراحی و ارائه می‌ شود.

در کل اتاق فرار می‌ تواند موجب تقویت روحیه کار تیمی در شما شود؛ زیرا شما اگر نتوانید همراه گروهی خلاق و متفکر وارد بازی شوید ممکن است خبری از قهرمانی نباشد! و این نکته را فراموش نکنید که در همه اموری که برای حل معماها و چالش ها قرار است انجام دهید، باید قبل‌ از عملی کردن آن ها را با تیم خود به اشتراک بگذارید و حتما نظر آن‌ها را جویا شوید.

اسکیپ روم یک بازی بر اساس ماجراجویی در زندگی واقعی است که در آن یک تیم از بازیکنان، یک ماجرایی که از قبل توسط طراحان بازی فرار، طراحی شده است را دنبال می‌کنند. اسکیپ روم یا اتاق فرار یک مخمصه و بازی ماجراجویی فیزیکی می‌ باشد که در آن بازیکنان و یا اکتور های بازی با استفاده از سرنخ‌ ها، نکات و استراتژی‌ ها برای حل مسائل و دستیابی به اهداف خود، یک سری از چالش‌ ها و معماها را حل می‌ کنند و به هدف می‌ رسند.

بازیکنان در فرصت زمانی مشخص‌ شده جهت یافتن پاسخ معماها و سرنخ‌ هایی که داخل اتاق پنهان‌ شده اند با هم تلاش می‌ کنند تا بتوانند راه نجات را پیدا کنند.

اتاق فرار ماجراجویانه
اتاق فرار ماجراجویانه

مزایای حضور در اتاق فرار ماجراجویانه نسبت‌ به دیگر بازی‌ های گروهی

در اتاق فرار ماجراجویانه با یافتن هر سرنخ هیجانی غیر قابل‌ توصیف درون بازیکنان به وجود می‌ آید، باز شدن هر قفل شبیه به باز شدن یک درب به دنیایی ناشناخته است، در پشت هر قفل ماجرایی است که پیش‌ از آن بازیکنان هیچ اطلاعی از وجود آن‌ ها ندارند. از جمله دیگر نکات مثبت اتاق فرار ماجراجویانه می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هیجان غیر قابل‌ توصیف از اکتشاف و حل معماها و چیدن پازل‌ ها؛
  • هیجان ناشی از بازی‌ های گروهی در کنار دوستان؛
  • افزایش کیفیت و بازده کار تیمی در بین گروه‌ ها؛
  • تقویت روحیه کار تیمی و ایجاد مهارت برقراری ارتباط با دوستان؛
  • افزایش حس از خود گذشتگی در بین هم تیمی‌ ها؛
  • افزایش میزان تمرکز و دقت در بازیکنان.

انواع اتاق‌ فرار ماجراجویانه

اتاق های فرار ماجراجویانه یکی از ژانرهای پرطرفدار است که از مجموعه‌ های مختلف ارائه شده‌ اند.

معمولاً اتاق‌ های فرار ماجراجویانه همراه با ژانر دلهره‌ آور و مهیج می‌ باشد. در ادامه قصد داریم برخی از این نوع اتاق‌ های فرار را به شما معرفی کنیم.

اتاق فرار سرقت

اتاق فرار سرقت یک‌هزار اتاق فرارهای ماجراجویانه که آمیخته به ژانر جنایی و معمایی نیز می‌باشد. این اتاق فرار توسط مجموعه تایم فور فان طراحی و ارائه شده‌ است. تعداد نفرات مناسب برای این بازی بین ۲ تا ۵ نفر می‌ باشد. همچنین مدت‌ زمان بازی ۶۰ دقیقه و می‌ توان گفت درجه سختی بازی ۷ از ۱۰ می‌ باشد.

داستان بازی و اسکیپ روم سرقت از این قرار است که یک سری کارهای عجیب و غریب در تهران اتفاق‌ افتاده است و باعث ناامنی شده‌ است. پلیس هم نتوانسته آن‌ هایی که در این ناامنی دست داشته‌ اند را شناسایی کند کارآگاه توانا افسر سابق پلیس است که اعتقاد دارد با روش‌ های همیشگی نمی‌ شود به نتیجه‌ ای رسید و خودش هم روش‌ های عجیبی دارد که مجرم را به دام بیندازد. او ادعا می‌ کند عوامل این ناامنی را شناسایی کرده و مدارکش ثابت می‌ کند که یک باند تبهکاری معروف پشت این قضیه است. و حالا آن باند احساس خطر کرده و به‌ همین دلیل شما و گروهتان را استخدام کرده‌ است که بروید و همه مدارک موجود را از بین ببرید. شما هم چند روزی برای این کار وقت می‌ گذارید و متوجه می‌ شوید که کارآگاه توانا یک ساعت در روز از دفترش خارج می‌ شود وقتی وارد دفتر کارش می‌ شوید تا مدارک را از بین ببرید، درب پشت سرتان بسته می‌ شود و متوجه می‌ شوید که این سیستم امنیتی پیشرفته نمی‌ تواند برای یک دفتر کار ساده‌ ای باشد.

حالا شما ۶۰ دقیقه وقت دارید تا سیستم امنیتی را از کار بیندازید و مدارک را بدزدید و فرار کنید…

اتاق فرار ابدیت

اتاق فرار ابدیت یکی دیگر از اتاق فرارهای ماجراجویانه از مجموعه تایم فور فان است. این اسکیپ روم آمیخته به ژانر وحشت و تئاتر تعاملی نیز می‌ باشد. درجه سختی این بازی ۹ از ۱۰ است و تعداد نفرات مناسب برای بازی از ۴ تا ۱۰ نفر می‌ باشد. مدت‌ زمان بازی ۹۵ دقیقه است. لازم به ذکر است که این اتاق فرار ب هیچ وجه مناسب عزیزان زیر ۱۸ سال نمی‌ باشد.

داستان اسکیپ روم ابدیت از این قرار است که در دهه ۱۳۸۰ شمسی پروفسور کاتوزیان متوجه رخ دادن برخی اتفاقات عجیب و غیر طبیعی در خط فضا-زمان می‌ شود و تصمیم می‌ گیرد که پیام‌ هایی را به شکل کد گذاری شده از کشفیات خود منتشر کند؛ به این امید که فردی پیدا شود بتواند نظریه‌ های او را تایید کند.

شما به‌ عنوان تیم تحقیقاتی کد را پیدا کرده و لوکیشن مخفیگاه را نیز پیدا می‌ کنید…

اتاق فرار ماجراجویانه
ماجراجویی در اتاق فرار

اتاق فرار جزیره گنج

اسکیپ روم جزیره گنج یکی دیگر از اتاق فرارهای ماجراجویانه بوده که آمیخته به ژانر معمایی نیز می باشد.

درجه سختی این اتاق فرار ۷ از ۱۰ تعداد نفرات مناسب جهت بازی از ۴ تا ۶ نفر می‌ باشد. مدت‌ زمان بازی ۶۰ دقیقه بوده و شما می‌ توانید همراه تیمتان در این ۶۰ دقیقه به قهرمانی برسید البته اگر نهایت هوش خود را به کار ببرید.

داستان بازی اسکیپ روم جزیره گنج از این قرار است که از زمان‌ های بسیار قدیم در افسانه‌ ها یک چیز خیلی خیلی ارزشمند که به آن گنج می‌ گفتند وجود داشته که تعداد زیادی هم برای به دست آوردنش بسیار تلاش کرده‌ اند. دزدان دریایی و کاوشگران بسیاری که برای پیدا کردن گنج حتی جانشان را از دست داده‌ اند زیرا پیدا کردن آن می‌ توانست به یک فرد ثروتمند روی کره زمین آن‌ ها را تبدیل کند. هیچ‌ کسی موفق به برگشتن از آن‌ جا نشده است به‌ جز یک کشتی که آن‌ هم خدمه‌ ای ندارد و فقط یک طوطی داخل آن کشتی است. شما به‌ سال ۱۷۰۰ میلادی برگشته‌ اید و حالا قصد دارید که آن کشتی را آماده حرکت کنید برای رفتن به سمت جزیره گنج…

جمع‌ بندی

با توجه به آنچه که گفته شد اتاق‌ های فرار ماجراجویانه بسیار جذاب و هیجان‌ انگیز هستند و شما می‌ توانید همراه دوستانتان بهترین لحظات و خاطرات را در این اسکیپ روم ها بسازید. فقط کافی است نهایت هوش و ذکاوت خود را در حین بازی به کار بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *