اتاق فرار

اتاق فرار

اتاق فرار، که به عنوان بازی فرار هم شناخته می‌شود در واقع بازی‌ای است که در آن تیمی از بازیکنان در یک یا چند اتاق سرنخ‌هایی را کشف می‌کنند، معماها را حل می‌کنند و وظایف خود را انجام می‌دهند تا در مدت زمان محدودی به یک هدف خاص برسند. هدف این بازی معمولا پیدا کردن راه فرار است. بیشتر بازی‌های اتاق فرار تیمی است اما بازی‌های رقابتی هم دارد.

اتاق فرار چیست؟

اتاق یک اتفاق تقریبا جدید است که در آن بازیکنان از سرنخ ها، استراتژی ها و نکاتی برای حل مجموعه ای از معماها و چالش ها برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنند. بازیکنان برای انجام این کار با محدودیت زمانی هم روبرو هستند.

در این بازی بازیکنان نقش یک شخصیت را بازی می‌کنند و با بازیکنان دیگر ارتباط برقرار می‌کنند. بازیکنان برای انجام مأموریت خود و فرار از اتاق مجبورند شخصیت ها را به خوبی تجسم کنند. اگرچه اتاق‌فرار یک پدیده سرگرم کننده است اما همچنین برای بحث آموزش و تیم سازی برای شرکت‌ها و گروه های حرفه‌ای هم استفاده می‌شود. دلیل اصلی آن تقویت ارتباط، اعتماد و همکاری بین اعضا است.

اتاق فرار
بازی اتاق فرار

تاریخچه اتاق فرار

برخی منابع به نسخه زنده این بازی اشاره می‌کنند که در سال 2006 در کالیفرنیا با عنوان “قطعه نارنجی” ظاهر شد. با این حال، طراح آن یک دانشجو ژاپنی به نام تاکاو کاتو بود که وقتی دید دوستش در حال یک بازی ویدیویی به نام اتاق فرار است، به فکر ساخت نسخه واقعی آن افتاد و اولین اتاق فرار را در سال 2007 در شهر سیلیکون ولی طراحی کرد.

بازی های اولیه عمدتا شامل معماهایی بود که با کاغذ و مداد حل می شدند. بعضی از نسخه ها فقط دیجیتالی یا قابل چاپ بودند. با پیچیدگی بیشتر اتاق های فرار، قفل های فیزیکی معرفی شدند که با یافتن کلیدهای مخفی و کدها با استفاده از اشیا موجود در اتاق ها باز می شدند.

اتاق فرار چگونه فضایی دارد؟

اتاق های فرار معمولاً در دنیای واقعی به صورت فضاهایی مانند زندان ها، سلول های انفرادی، خانه‌های متروکه، فضاپیماها و هر مکان دیگری که با داستان بازی سازگار باشد شبیه سازی می شوند. هر اتاق فرار، مانند همه فیلم ها، ژانر و سناریوی خاصی دارد. همانطور که در فیلم ها، نویسنده، بازیگران، کارگردان، تهیه کننده، دکوراتور و دیگر عوامل همیشه سعی می کنند تا کار را به ژانر و سناریوی فیلم نزدیک کنند.

در اتاق فرار، سرمایه گذاران، طراحان، مجریان و مستر گیم ها همیشه در تلاشند تا بازیکنان احساس کنند که در فضای بازی در فضای واقعی قرار دارند. اگرچه به دلیل مسائل مربوط به محافظت شخصی و همچنین عدم امکان استفاده از ترفندهایی مانند پرده سبز در اتاق های فرار، ممکن است وقایع خارق العاده و خاص ممکن نباشد، اما در اتاق های فراری که از کیفیت خوبی برخوردار هستند، این حس همزاد پنداری به طور قابل توجهی قابل مشاهده است.

مزایای حضور در اتاق‌فرار نسبت به سایر بازی‌های گروهی

در اتاق‌فرار ، با یافتن هرگونه سرنخ، احساسی غیرقابل توصیف برای بازیکنان به وجود می‌آید. بازکردن قفل مانند باز کردن دری به دنیای ناشناخته‌ها است. پشت هر قفل چیزی است که بازیکنان قبلاً از آن اطلاع نداشتند.
از دیگر نکات مثبت بازی در این اتاق ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- هیجان کاوش و حل معما
2- هیجان ناشی از بازی گروهی با دوستان
3- افزایش کیفیت و کارایی کار گروهی در بین گروه‌ها
4- افزایش احساس ایثار و عشق در بین هم گروهی ها
5- افزایش کیفیت تمرکز و دقت در بازیکنان
6- توسعه مهارت های ارتباطی با دوستان

اتاق فرار
مزایای بازی گروهی اتاق فرار

مراحل طراحی، ساخت و راه اندازی اتاق‌فرار

برخی از مخاطبان اتاق فرار با اولین حضور در چنین بازی هایی تصور می‌کنند که طراحی و ساخت اتاق‌فرار ساده و پیش پا افتاده است. اما آنچه در واقع اتفاق می افتد تفاوت قابل توجهی با این باور دارد. برای طراحی و اجرای یک اتاق فرار مطلوب ابتدا باید فضایی متناسب با ژانر اتاق فرار در حال طراحی در نظر گرفته شده شود.

سپس با استفاده از تکنیک های قصه گویی یک داستان در ژانر ایجاد شده گفته شود و اکنون زمان طراحی معما فرا رسیده است. مرحله طراحی معما با مرحله اجرا همراه است. در طراحی اتاق فرار، معماها و اتفاقاتی که در طول بازی رخ می دهد، همه باید با داستان و ژانر بازی مطابقت داشته باشند و وجود تجهیزات و ابزارهای بلا استفاده و باورنکردنی در محیط، هیجان و جذابیت بازی را بسیار کاهش می دهد.

برای ایجاد یک معمای ایده آل، ممکن است طراحان و سازندگان بازی مجبور باشند ماه ها زمان صرف کنند تا معما را به قوام مورد نظر برسانند.

مخاطبان اتاق‌فرار

برخلاف تصور عموم، طرفداران اتاق‌فرار قشر خاصی از جامعه نیستند و این بازی به عنوان اعتیاد آورترین و محبوب ترین سرگرمی های جهان شناخته می شود که قادر است مردم را تحت تأثیر قرار دهد. مخاطبان اصلی اتاق های فرار معمولاً گروه های دوستانه هستند. اما امروزه بازی اتاق فرار به مدارس و دانشگاه ها، شرکت ها و سازمان های بزرگ راه یافته است.

معمولاً در اکثر اتاق های فرار باید بازیکنان حداقل 30 دقیقه زودتر بیایند. به این دلیل است که مستر گیم شما باید بازی را برای شما توضیح دهد و دستورالعمل های خاصی را ارائه دهد. در صورت وجود مشکل، ممکن است لازم باشد گروه شما در مورد محل های خروج اضطراری نیز مشاوره داده شود. علاوه بر این، ممکن است اعضای تیم شما برای جلوگیری از توقف در اواسط جلسه بازی، نیاز به مراجعه به دستشویی داشته باشند.

قوانین ساده را دنبال کنید و تجربه فرار از اتاق برای شما، تیم شما و سایر بازیکنان سرگرم کننده و لذت بخش خواهد بود. به مالکیت کسب و کار توجه کنید و وسایل اتاق را سرقت یا تخریب نکنید. صدای خود را خیلی بلند نکنید در غیر این صورت ممکن است حواس دیگران را پرت کرده یا تمرکز آنها را خراب کنید. و بیشتر از همه ، به قوانین تعیین شده توسط مستر گیم خود گوش دهید.

سن بازیکنان اتاق‌فرار

دامنه سنی شرکت کنندگان در بازی اتاق فرار از 8 سال تا 30 سال است که محدودیت آن به سناریو و ژانر بازی بستگی دارد. از آنجا که بازی ها، مانند فیلم ها، می توانند به نوبه خود تأثیرات منفی و حتی مخربی بر مخاطبان داشته باشند، طراحان اتاق‌فرار نیز محدوده سنی را با توجه به ژانر و سناریوی بازی، به ویژه برای کودکان و نوجوانان، تعیین کرده اند و همیشه مراقب هستند.

اتاق های فرار می توانند از نظر جسمی و روحی چالش برانگیز باشند. هنگامی که اعضای تیم تحت فشار قرار می گیرند احساسات نیز وارد بازی می شود. بسته به نوع اتاق، بازیکنان ممکن است کار خود را با دستبند و طناب شروع کنند، یا در اتاق های تاریک و محفظه های کوچک بسته شوند. اطمینان حاصل کنید که هیچ یک از اعضای تیم شما از اضطراب یا هر شرایط دیگری که ممکن است مشارکت آنها را محدود کند، رنج نمی برند.

اتاق فرار
در طول بازی ممکن است بازیکنان دچار اضطراب شوند

موضوعات اتاق فرار

هواپیما
خنثی کردن بمب
کارناوال
کارآگاهی/ پلیسی/ جنایی
رویا
دزدی
تاریخی
وحشت
کتابخانه
پزشکی
نظامی
شعبده بازي
موسیقی
دزد دریایی
زندان
قاتل زنجیره ای
شرلوک
فضا
جاسوسی
ماورا الطبیعه
آرامگاه/ تمدن باستان
خون آشام
زامبی

بهترین اتاق‌فرار های دنیا

هزاران اتاق‌فرار در سراسر کره خاکی وجود دارد. در این قسمت چند تا از بهترین اتاق های فرار دنیا معرفی شده است.

آزمایشگاهی در بونشوتن، هلند

این بازی اغلب به عنوان بهترین اتاق‌فرار در کشور هلند شناخته شده است. مردم می گویند نکته برجسته آزمایشگاه فعالیت هایی است که شما قبل از ورود به اتاق به آنها دسترسی دارید که به شما احساس خوبی می دهد و به شما اجازه می دهد قبل از آن در موضوع غوطه ور شوید.

راز خانه آقای X در شانگهای

شما در فضاهای تنگ مانند خزندگان حرکت خواهید کرد، از نردبان ها بالا می روید، مانند نینجا از بین لیزر عبور می کنید رمز و رازها را رمزگشایی می‌کنید و معماهای فیزیکی را کنار هم قرار می دهید. آقای ایکس هم برای ذهن و هم برای بدن شما سرگرم کننده است.

زیرزمین در لس آنجلس

زیرزمین بهترین اتاق فرار در ایالات متحده شناخته شده است. موضوع آن نشان می دهد که  برای کودکان یا بزرگسالان استرسی مناسب نیست، زیرا شما در زیرزمین ادوارد آر تندی، یک قاتل بسیار پیچیده و آدم خوار حبس شده اید و فقط 45 دقیقه قبل از صرف شام توسط این قاتل وقت دارید.

بازی فرار در نشویل

بازی فرار در نشویل به طور دقیق هفت اتاق دارد. این اتاق‌فرار برای سطح مهارت های مختلف عالی است. The Escape Game در نشویل یکی از محبوب ترین مقاصد در نوع خود در ایالات متحده آمریکا است. آنها با اضافه کردن منظم اتاق های جدید، آن را جالب نگه می دارند.

اتاق فرار ایندیاناپولیس

این اتاق جزو بهترین اتاق های فرار از زندان است. میزان موفقیت این اتاق کمتر از 5٪ است. داستان آن در طول جنگ سرد اتفاق می افتد و شما به عنوان یجاسوس آمریکایی مخفیانه در جستجوی یک داروی تغییر دهنده ذهن هستید. اما یک اتفاق غیرقابل می افتد. آن ها شما را شناسایی و اسیر کرده و برای بازجویی به مسکو برده اند. آیا می دانید اتحاد جماهیر شوروی با یک جاسوس آمریکایی چه خواهد کرد؟

 

بیشتر بخوانید:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *