انواع سناریوهای اتاق فرار را بشناسید!

انواع سناریوهای اتاق فرار

اتاق فرار با سناریوهای متنوعی طراحی می شوند. که مطابق با سناریو اتاق فرار دکور اتاق نیز طراحی می شود. در این مقاله قصد داریم تا با انواع سناریوهای اتاق فرار آشنا شویم.

اتاق فرار ترسناک

اتاق فرار ترسناک، اتاق فراریست که شما را به داستانی پر از هیجان دعوت می کند. ماجراهایی که شاید فقط در فیلم‌ های ترسناک دیده باشید. اما در اینجا داستان فرق می‌ کند. شما و تیمتان نقش اصلی داستان را دارید و بازیگر آن هستید! مانند اکثر اتاق ‌های فرار، ابتدا سناریوی بازی را می‌ شناسید. وقتی کاملا حاضر بودید وارد اتاق خواهید شد و بازی شما آغاز می ‌شود. در اسکیپ روم ترسناک یک ساعت فرصت دارید تا با چالش ‌های بازی را در میان صحنه ‌های ترسناک و گاه چند نفره رو به رو شوید و قهرمانی را به دست آورید. ضربان قلب شدید، تنفس سریع، عرق سرد، اضطراب و هیجان از اجزای اجباری این بازی است.

قدیمی ترین و قوی ترین احساس بشر ترس است. اسکیپ روم های ترسناک هم با هدف زنده کردن عمیق ترین ترس های پنهان در درون ما طراحی شده اند. در این اسکیپ روم قرار است با یک دکور و ماجرای وحشتناک و تکان دهنده مواجه شوید. یک فضای وهم آور که هر لحظه ممکن است یک نیروی خبیث تهدیدتان کند.

مزیت این اتاق ها این است که قرار نیست فقط سرگرم شوید. بلکه همزمان در یک تجربه کاتارتیکال هم شرکت می کنید. حالا منظور از تجربه کاتارتیکال چیست؟ در علم روانشناسی، به تجربه هایی که باعث پالایش روان می شوند اصطلاحاً روان ‌پاکساز گفته می شود. پس اگر دوست دارید بعد از دوران کاری سختی که پشت سر گذاشته اید، از لحاظ روانی آرام شوید بهترین پیشنهاد، رفتن به یک اتاق فرار ترسناک است!

اسکیپ روم ترسناک می تواند موضوعات و ژانرهای فرعی متنوعی داشته باشد. موضوعاتی مثل اسلشر (Slasher)، روانشناختی، زندان ها و شکنجه گاه های وحشتناک، زامبی، شیطانی و هیولایی از مهم ترین ژانرهای فرعی اتاق فرار ترسناک به شمار می روند. این نوع سناریوها محبوب ترین سناریو اتاق فرار در ایران است.

انواع سناریوهای اتاق فرار
اتاق فرار

اتاق فرار معمایی یا جنایی

ماجراهای سناریو معمایی معمولاً پیرامون یک جُرم یا یک موضوع می باشد. شما به عنوان یک کاراگاه، بازپرس خصوصی یا یک تئوریسین علمی، باید با به کار گیری از سرنخ ها یک معمای مرموز را حل کنید. ممکن است طلاهای یک ثروتمند به سرقت برود. یا یک عضو از یک خانواده به قتل رسیده باشد و وظیفه شما پیداکردن قاتل باشد. یا قرار باشد تعدادی پازل را حل کنید.

در این اتاق ها می توانید قدرت تمرکز، استنباط، اعتماد به نفس و توانایی کار گروهی را در شرایطی عملی تجربه کنید. آزمایش کنید که چقدر می توانید در بحران ها به ذهن خودتان و گروهتان تکیه کنید.

در اتاق فرار معمایی اصولاً خبری از اتفاقات ترسناک یا دلهره آور نیست. اما باید فکر و تمرکز خود را به کار بگیرید. یعنی با جستجوی مدارک، پیوند دادن سرنخ ها، پیداکردن کلیدهای مختلف و باز کردن انواع قفل ها، ردیابی مجرم ها و حل کردن پازل های مختلف، بتوانید قهرمان بازی شوید.

موسیقی مرموز، دکور کلاسیک و گیج کننده، طراحی نور چالش برانگیز، سایه های سنگین و اتفاقات شگفت آور سناریو، از ویژگی های اصلی اتاق فرار معمایی به حساب می آیند.

اتاق فرار فانتزی

سناریوی اتاق فرار فانتزی در یک دنیای غیر واقعی اتفاق می افتد. این سناریوها اکثراً برگرفته از افسانه ها و فولکلورهای معروف می باشند. در بازی های فانتزی از موضوعات علمی یا ترسناک خبری نیست. اگرچه ممکن است در بعضی اتاق فرارها، این ژانرها با هم ترکیب شده باشند.

بیشتر فانتزی ها از جادو یا سایر عناصر ماوراء الطبیعه به عنوان فاکتورهای اصلی سناریو، دکور و معماهای اتاق استفاده می شود. در ضمن، اگر با موجودات افسانه ای در این اسکیپ روم ها مواجه شدید اصلاً تعجب نکنید.

اینجا دیگر برای حل کردن معماها و پیدا کردن سرنخ ها، شاید نتوانید سراغ استدلال علمی یا تفکر منطقی بروید.  بلکه باید در سناریو غرق شوید. تا سیستم و ساختار حاکم بر دنیایی که وارد آن شده اید را درک کنید.

در کل متقاعد کردن خودتان و پذیرش اینکه وارد یک سناریو غیرممکن شده اید، برای لذت بردن از بازی و فرار موفق از اتاق ضروری می باشد. اگر به فیلم هایی مانند هری پاتر یا ارباب حلقه ها علاقه مند هستید و دوست دارید جای یک کارکتر این سناریو قرار بگیرید و ماجراهایی را در واقعیت تجربه کنید، حتماً این نوع سناریوها را انتخاب کنید.

اتاق فرار علمی – تخیلی

اتاق فرار علمی – تخیلی، معمولاً شامل مفاهیم خیالی و آینده نگرانه می باشند. دارای مفاهیمی همانند علم و فناوری های پیشرفته، اکتشافات فضایی، سفر در زمان، جهان های موازی و زندگی فرازمینی هستند. در این سناریو دست طراحان بازی باز است تا ایده های نوآورانه علمی، اجتماعی و تکنولوژی را پیاده کنند.

در این بازی ها با قهرمانان، بیگانگان یا ساکنین سیاره های دور رو به رو می شوید. ممکن است وارد مکان های خارق العاده ای شوید که شاید نیروهای ناشناخته و غیر قابل شناختی در آنجا حاکم باشند. در بیشتر بازی های علمی – تخیلی، دنیای اتاق توسط یک دانشمند دیوانه ساخته شده که به فکر نابودی بشریت است. و وظیفه شما این است که در مقابل یک ویرانی هسته ای بزرگ ممانعت کنید.

اتاق فرار تاریخی

سناریوی این اتاق های فرار مربوط به دوره های زمانی گذشته می باشد. در این سناریو با یک دکور کاملاً تاریخی مواجه هستید که ممکن است مربوط به غرب وحشی، دوران مصر باستان یا حتی انسان های نخستین باشد! اتاق فرار تاریخی اصولاً به عنوان یک ژانر جداگانه محسوب نمی شود. زیرا سناریویی که با آن مواجه می شوید، می تواند ترسناک، هیجان انگیز یا… باشد.

انواع سناریوهای اتاق فرار
اسکیپ روم

اتاق فرار شیطانی

فرار از اتاق فرار شیطانی دشوارتر از بقیه اتاق‌ های فرار است. زیرا وقتی احساس ترس می ‌کنید، مغز شما کمتر کار می کند. هرچند طراحان یک اسکیپ روم خوب این را هم در نظر می‌ گیرند و معماهای این اتاق ‌ها را با درجه سختی کمتری طراحی می ‌کنند. روی سرنخ‌ های بازی تمرکز کنید. صداهایی که می ‌شنوید و صحنه ‌هایی که می ‌بینید واقعاً رعب آور است. اما این به معنای اشتباه شما نخواهد بود. به یاد داشته باشید که طراحان بازی تلاش می‌ کنند با هر ترفندی حواس شما را پرت کنند.

اتاق فرار درام

اگر علاقه دارید در یک سناریوی جذاب غرق شوید و هر کدام از اعضای گروهتان به یک کاراکتر فوق ‌العاده تبدیل شود، توصیه می کنیم اتاق فرار درام را امتحان کنید! شما در این بازی ‌ها اصولاً با سناریوهایی برگرفته از زندگی واقعی مواجه می شوید و به عنوان کاراکترهای داستان پرپیچ‌ و خم سناریو، باید از این داستان که به وجود آمده نجات یابید.

در اسکیپ روم درام، این کاراکتر‌ها هستند که با عبور از چالش‌ ها و معماهایی که مقابلشان قرار می گیرد، داستان بازی را پیش می ‌برند. برخلاف اسکیپ روم های ترسناک یا اکشن، یک اتاق فرار درام اصولاً ترس و دلهره‌ ی زیادی ندارد. به همین خاطر در این بازی‌ ها توجه تیم شما بیشتر به معماها و جلو بردن سناریوی بازی جلب می شود.

در اتاق فرار درام شما باید فکرتان را کار بگیرید و بر اساس روابط منطقی و واقع‌ گرایانه، در زمان محدود بازی راز اتاق را پیدا کنید. دکور و داستان این بازی ‌ها عموماً قصد دارند یک اتفاق یا بحران خاص را به نمایش بکشند که قرار است با هوش و ذکاوت شما به قهرمانی ختم شوند.

اتاق فرار با سناریو درام خودش زیرمجموعه‌ های زیادی مانند درام تاریخی، درام عاشقانه، درام سیاسی و درام جنایی دارد. به همین دلیل این اسکیپ روم ها می توانند بسته به خلاقیت طراحان، سناریوهای جذاب متنوعی جهت تعریف کردن داشته باشند.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *