تاریخچه اتاق فرار

اتاق فرار

‌طبیعتاً اتاق های فرار مکان‌های بسیار مرموزی هستند. فضای این بازی پر از چالش و تعلیق و پر از معماهای مختلف است. در واقع، گروه بازی فقط می‌توانند با عبور از چالش‌های نفس گیر اتاق، می‌توانند از اتاق خارج شوند و پیروز شوند یا شکست بخورند.

منشأ و تاریخچه اتاق‌فرار به اندازه خود بازی همچنان یک معما باقی مانده است. در این موارد، دانشمندان حتی در هویت مخترع این بازی اختلاف نظر دارند. با این حال، بیشتر مورخان و مفسران معتقدند که تاریخچه اتاق فرار با علاقه بشر به حل معما آغاز شده است. از حل معمای سنگی گرفته تا ساخت پیچ و خم برای سرگرمی.

بازی 5000 ساله

برای فهمیدن اینکه اتاق های فرار از کجا می آیند ، باید مسیری طولانی را به عقب برگردیم. زیرا حل معماها برای سرگرمی اصلاً ایده جدیدی نیست. یکی از اتفاقاتی که قرار است به ما در کشف تاریخچه اتاق فرار کمک کند، کشف یک مجموعه سنگی در ترکیه است.

این اسباب بازی مجموعه ای از 49 قطعه سنگ است که بسیار مفصل و با جزئیات رنگ آمیزی شده است. این سنگ‌ها که به رنگ‌های سبز، قرمز، آبی و سیاه یافت می‌شوند، در یک دخمه تاریک 5000 ساله در جنوب شرقی ترکیه پیدا شده‌اند.

اولین بازی فکری

Tic-tac-toe (یا دوز اختصاصی خودمان) نمونه دیگری از بازی است که از طریق آن فرد می‌تواند هوش خود را هنگام تفریح ​​آزمایش کند. تخته‌های بازی که 3000 سال قدمت دارند، اولین بار روی کاشی‌های پشت بام خانه‌ای در مصر کشف شدند.

یک سرگرمی به نام Maze

چند قدم جلوتر، به اروپای قرون وسطی می‌رسیم. جایی که خانواده‌های سلطنتی هزارتوی پیچ و خم (ماز) می‌ساختند. این پیچ و خم‌ها به عنوان راهی برای آزمایش عقل و توانایی فرار آن‌ها مورد استفاده قرار گرفت. لویی چهاردهم، که از سال 1643 تا 1715 فرانسه را اداره می‌کرد، یکی از مشهورترین نمونه‌های یک پادشاه است که علاقه زیادی به ساخت ماز برای سرگرمی داشت. از آنجا که ساخت این بازی هزینه زیادی داشت، فقط مخصوص اشراف و پادشاهان بود.

اتاق فرار
ماز قدیمی

رد پازل در اتاق فرار

نقش اختراع پازل را نمی‌توان در تاریخ اتاق فرار نادیده گرفت. وقتی مردم در سراسر جهان شروع به قایقرانی کردند، اولین پازل‌ها کشف شد. جان اسپیلسبوری، نقشه بردار و حکاک مشهور، در سال 1767 مجموعه‌ای از معماهای چوبی را ایجاد کرد که با گذشت زمان به ابزاری جالب برای سرگرمی و آموزش تبدیل شد.

در اوایل دهه 1900، صنعت اره برقی توسعه یافت. معماهایی که با کنده کاری روی چوب تولید شده بسیار دقیق و گران قیمت بودند. برای این بازی‌های پازل، آن روزهای اول برای ثروتمندان بود. اما با ظهور صنعت نجاری، در سال 1908 می‌توانستید یک پازل چوبی را فقط با 5 دلار بخرید.

ایده ناب شرکت پاراپارک

با بررسی دقیق تاریخچه اتاق فرار، متوجه می‌شویم که بسیاری بر این باورند که ریشه این بازی را باید در بوداپست مجارستان جستجو کرد. جایی که شرکت سرگرمی پاراپارک توسط آتیلا Giorkoviks تاسیس شد.

ایده بازی فرار از اتاق در حدود سال 2011 به آتیلا رسید. آتیلا طرفدار بازی رایانه‌ای بود. این ایده پس از انجام بازی‌های مختلف ماجراجویی به ذهن او خطور کرد. پاراپارک اولین اتاق فرار خود را در سال 2011 افتتاح کرد. پس از این سال، به سرعت در بیش از بیست شعبه در سراسر اروپا و استرالیا گسترش یافت.
پس از شروع شرکت، شرکت اتاق فرار Timethemed راه اندازی شد و به اصلی ترین رقیب Parapark تبدیل شد. البته ایده آتیلا برای اتاق فرار، بدون اطلاع وی از یک شرکت ژاپنی به نام SCRAP، قبلاً در آسیا توسعه یافته بود. امروز شعبه اصلی پاراپارک در ژنو سوئیس به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اتاق فرار
اولین بازی های اتاق فرار

اتاق فرار SCRAP

علاوه بر اتاق‌های تفریحی Parapark، بسیاری معتقدند که اولین اتاق فرار واقعی توسط SCRAP ساخته شده است. تاكائو كاتو، موسس این شركت، می‌خواست اتاق هایی با ژانرها و مضامین خاص ایجاد كند تا بازیکنان زندانی شوند و تنها راه فرار از اتاق حل چالش‌های خاص در یك بازه زمانی مشخص است. اتاق‌های فرار SCRAP در سال 2007 افتتاح شد و تا به امروز، مشتریان ثابت خاص خود را دارد.

شرکت Real Escape Game

Real Escape Game اولین شرکتی بود که فضای اتاق‌های فرار امروزی را ایجاد کرد. شعبه‌های اصلی Real Escape Game اکنون در شهرهای “توکیو” و “سانفرانسیسکو” واقع شده‌اند. این اتاق ها با حل معماهای پیچیده و خلاقانه و یافتن سرنخ‌های پنهان، به بازیکنان شصت دقیقه فرصت دادند تا از یک اتاق فرار از ژانر خاص فرار کنند. در همه جای این اتاق‌ها پازل‌های رمزگذاری شده، نمادهای عجیب، پیام ها، اعداد، معماها و چالش‌های منحصر به فرد وجود دارد که باعث جذابیت بیشتر بازی می‌شود.
پس از توسعه اولین اتاق فرار Real Escape Game ژاپن، اتاق‌های اسکایپ دیگری در آسیا ظاهر شدند. در همین حال، به لطف Parapark، اتاق‌های فرار در اروپا محبوبیت بی نظیری پیدا می‌کنند. در نتیجه  پس از سال 2011، این بازی به سرعت در سراسر آسیا و اروپا گسترش یافت.

از ابتدا بازی ها در بارها و باشگاههای مختلف ژاپن برگزار می شد. طی پنج سال آینده، مکانهای با ثبات تری در سراسر اروپا و آسیا و اروپا ساخته شد. این ایده در بسیاری از نقاط جهان از جمله بوداپست، برن و استرالیا گسترش یافت. این برنامه بین سالهای 2012 و 2014 وارد ایالات متحده شد و بر اساس ویکی پدیا، چندین شرکت در سانفرانسیسکو، سیاتل، سنت لوئیس و شهر نیویورک با بیش از 5 هزار اتاق فرار در سراسر جهان به آرامی جذب این برنامه شدند.

اتاق فرار در ایران

اگرچه می‌توان از سال 2016 تاریخچه بازی فرار به ایران را در نظر گرفت، اما قبل از آن مسابقات تلویزیونی مانند راز سيب به میزبانی فرهاد جم و مهسا مهجور در سال 1995 در شبكه 3 سیما برگزار شد. همچنین به عنوان نمونه ای از بازی های پازل در تاریخ بازی ها پخش شد. از سال 2016 که بازی اتاق فرار (Skip Room) به عنوان یک بازی با مخاطب عمومی ایجاد شد ، تا سال 1397 بسیاری از اتاق های فرار در ایران راه اندازی شدند و نوآوری های زیادی در این بازی ایجاد شد. از جمله ژانرهایی که در این اتاق‌ها یافت می‌شود ژانرهای رمز و راز، کارآگاهي، ماجراجویی، نجات، وحشت، جنایت، خیالی، تاریخی، سیاسی، داستانی، کارآگاه و فرار از زندان است

 

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *