فواید اتاق فرار برای جسم و روح

فواید اتاق فرار

اتاق فرار یکی از بهترین بازی‌های گروهی است که حدود یک ساعت طول می‌کشد تا افراد تیم معماهای چالش برانگیزی را حل کنند تا در نهایت بتوانند مراحل مختلف را طی کرده و از اتاق فرار کنند. بازی‌هایی مانند این ممکن است فقط یک سرگرمی به نظر برسد، اما در واقع فواید اتاق فرار بر سرگرمی‌های گروهی بیشتر از یک بازی است. مجموعه اتاق فرار دژاوو در ادامه به بررسی جنبه‌های دیگر بازی می‌پردازد و فواید اتاق فرار و تأثیرات آن بر روحیه و نگرش و تفکر افراد در موضوعات مختلف را بررسی می‌کند.

یک حال بهتری پیدا می کنید

قبل از این که موارد دیگر را بررسی کنیم، لازم است ابتدا به این موضوع “حال خوب” اشاره کنیم. واقعا این روز ها لازم است تا برای به دست آوردن حال خوب خود وقت بگذارید و برای عوض شدن روحیتان قدمی بردارید.

از لحاظ علمی ثابت شده است که اسکیپ روم می تواند میزان “دوپامین” ترشح شده در مغز را افزایش دهد. این حس خوب و جذابی که از گذروندن چالش ها و حل معماهای اسکیپ روم در شما ایجاد می شود، از ترشح میزان اندکی دوپامین در مغز ناشی می شود.

علاوه بر دوپامین، ترشح آدرنالین هم میزان هیجان شما را بالا خواهد برد. این ویژگی باعث می شود تا تنش های روحی و خستگی را از ذهن و جسمتان دور شود و در مقابل میزان شادی و رضایت درونی فوق العاده ای را برایتان به وجود می آورد و باعث می شود که سرحال شوید.

به واسطه این بازی ورزش کنید

قطعاً در جریان هستید که اختصاص دادن حداقل 30 دقیقه از روز برای ورزش کردن لازم است؛ البته نه هر ورزشی! مثلاً یک نوع ورزش که از لحاظ فعالیت بدنی “متوسط تا شدید” (Moderate To Intensive) به شمار آید.

لازم به ذکر است، یکی از فواید اتاق فرار همین است که در آن می توان دو برابر این ورزش را تجربه کرد! اگر سعی کنید قشنگ با سناریو پیش رود متوجه می شوید که بی وقفه باید تحرک کنید و حتی در زمان بازی یک لحظه نیز وقت خالی ندارید و دائم از سمتی به سمت دیگر در حرکت هستید.  و مدام در هر گوشه ای مشغول کاوش و جست ‌و‌ جو هستید و یک ساعت بی وقفه بازی می کنید. تا به خودتان می آیید، متوجه می شوید که ضربان قلبتان برای یک مدت طولانی بالا بوده است که همین امر کلی مزایا برای جسم شما دارد.

فواید اتاق فرار در تقویت روحیه کار تیمی

در ترفند های فرار از اتاق‌های فرار، تأکید زیادی بر انجام کارها به صورت تیمی وجود دارد. در چنین بازی‌هایی، بدون همکاری و تعامل با سایر اعضای تیم، در نهایت منجر به شکست خواهید شد. با تکرار بازی و همراهی گروه‌های مختلف، به تدریج به پیشرفت خود در انجام کارها به صورت تیمی پی خواهید برد. بدون شک، هرچه روحیه کار تیمی شما بالاتر باشد، همپوشانی آگاهانه‌تری با سایر افراد در زندگی و محیط کار خود خواهید داشت و دستیابی به نتیجه دلخواه در محل کار راحت‌تر خواهد بود.

فواید اتاق فرار
مزایای اتاق فرار

تاثیر بر جسم

این بازی‌ها در واقع اجرای بازی‌های فکری و دیجیتالی در دنیای واقعی هستند. به همین دلیل، بدن و ذهن را به طور همزمان به چالش می‌کشد. جستجوی سرنخ‌ها در قسمت‌های مختلف اتاق، شما را در طول بازی بسیار فعال می‌کند و قطعاً در سوزاندن کالری موثر خواهد بود.

برای چالش‌های زندگی آماده میشوید

بسته به سناریوی طراحی شده برای هر یک از این بازی‌ها، میزان ترس و وحشت در آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی می‌توان گفت که در طراحی این بازی‌ها تأکید زیادی بر ایجاد استرس و ترس در بازیکنان وجود دارد. در طول بازی اتاق فرار، برای اینکه بتوانید تصمیم های مناسبی بگیرید، در وهله اول، باید بتوان بر استرس و ترس غلبه کنید. در طول زندگی خود با موقعیت‌های استرس زا و مملو از ترس و دلهره روبرو هستیم و اگر قدرت کنترل این احساسات را داشته باشیم، بدون شک تصمیمات آگاهانه و منطقی خواهیم گرفت.

قدرت تمرکز ذهن را افزایش دهید

به جرات می‌توان گفت که یکی از بهترین مزایای اتاق فرار افزایش قدرت تمرکز است. در طول بازی، همه اعضای گروه باید بتوانند با غلبه بر ترس و استرس و شرایط محیط بر روی پاسخ به معما تمرکز کنند. بسیاری از معماهای این بازی‌ها ذهن شما را به چالش می‌کشد و حل چند معما قدرت ذهن شما را به مرور افزایش می‌دهد.

در این بازی یاد می گیرید که به جزئیات توجه کنید

هر چیزی که در اسکیپ روم تجربه می کنید، اصلاً اتفاقی نیستند و در قرارگیری آن ها یک هدفی بوده است. مثلاً مبلمان، وسیله ها، صداها و حتی بوها، آن جا قرار داده شده اند تا حواس شما را پرت کنند و ذهنتان را از هدف دور کنند یا نفعی به شما برسانند و باعث شوند که مسیر حل معما را پیدا کنید. درست شبیه به زندگی واقعی!

تجربه ثابت کرده است افراد در لحظه بازی تمرکز بسیار بالاتری نسبت به زندگی عادیشان خواهند داشت. هر گونه بی دقتی، تلف کردن زمان بازی و عدم توجه به جزئیاتی که ممکن است در نظر شما بی ارزش باشند، موجب می شود زحمات کل گروه از بین برود.

توجه به جزئیات، یک نوع مهارتی است که هر کدام از ما انسان ها باید در زندگی روزمره خود باید آن را به کار ببریم و اتاق فرار، تفریح سرگرم کننده ای است که می تواند این مهارت را درون ما تقویت کند. جالب است که بدانید بعد از تجربه کردن دو یا سه اتاق فرار خواهید دید که چقدر بیشتر به جزئیات زندگی توجه دارید.

مزایای استفاده از اتاق فرار در کسب تجربیات جدید

بازی‌های ارائه شده در اتاق‌های فرار از نظر نوع سناریو، معماها و ژانر بسیار متفاوت هستند. با قدم گذاشتن در هریک از این اتاق‌های بازی، با دنیایی از تجربیات جدید روبرو خواهید شد. این تجربیات می‌توانند شرایط محیطی یا نوع معماها و حتی نوع قفل‌های اتاق فرار باشند که از نظر ساختاری متفاوت هستند. بنابراین اگر در طول زندگی خود به دنبال تجربه‌های جدید و هیجان انگیز هستید ، این بازی را از دست ندهید.

فواید اتاق فرار
مزایای استفاده از اتاق فرار در کسب تجربیات جدید

مدیریت زمان حرفه ای

یکی از مهمترین قوانین در فرار از اتاق‌ها محدودیت زمانی است و در اکثر آنها حدود 60 دقیقه برای حل معما فرصت دارید. در طول بازی، شما و بقیه اعضای تیم باید بتوانید زمان را به خوبی مدیریت کنید و بتوانید به خوبی تصمیم بگیرید که چگونه با این کمبود زمان برخورد کنید.

یاد بگیرید که وظایف خود را در تیم تقسیم کنید

علاوه بر همکاری که باید بین اعضای تیم وجود داشته باشد، پیش شرط موفقیت این است که بتوانید وظایف خوبی را به اشتراک بگذارید. تعیین وظایف متنوع برای اعضای تیم با توجه به شناختی که از روحیه ها و توانایی‌های آن‌ها دارید یکی از کارهایی میباشد که برای موفقیت در اتاق فرار باید به درستی انجام شود. بنابراین، با تجربه این بازی‌ها، به تدریج خواهید آموخت که چگونه وظایف را در کار گروهی تقسیم کنید و مدیر تیم چه کسی است و…

فواید اتاق فرار برای از خود گذشتگی

شاید برایتان عحیب باشد که بدانید در اتاق فرار خیلی از درس‌ها به طور غیر مستقیم به شما داده می‌شود که بهترین آنها ایجاد از خود گذشتگی است. ژانری که برای این بازی‌ها طراحی شده است اغلب به گونه‌ای است که شما و هم تیمی‌های خود باید فردی یا شهری یا دوست خود را نجات دهید. به همین دلیل، با چالش‌های زیادی روبرو خواهید شد و در معرض ترس و استرس زیادی قرار خواهید گرفت. بنابراین از فواید اتاق فرار ایثار خواهد بود.

فواید اتاق فرار
غلبه بر ترس‌های زندگی

بهبود روابط عمومی

حضور در تیم‌هایی که در آن همه برای برقراری سرنخ‌ها یکی پس از دیگری برای یافتن پاسخ معما نیاز به ارتباط و تبادل نظر دارند، می‌تواند تأثیر بسزایی در روابط عمومی و ارتباط موثر با دیگران داشته باشد. شما می‌توانید این مزیت را به ویژه در شرایطی بدست آورید که می‌توانید با تیم‌های مختلف در اتاق‌های مختلف رد شوید.

غلبه بر ترس‌های زندگی

ترس یکی از هفت احساسی است که همه مردم جهان در نتیجه رویدادها و موقعیت‌های مختلف تجربه می‌کنند. احساس ترس ناشی از تجربه تهدیدها، تجسمات جسمی، احساسی، روانی و حتی ذهنی است. از گذشته تا کنون، این احساس به عنوان یکی از احساسات منفی شناخته شده است. اما واقعیت این است که احساس ترس نقش مهمی در بقای انسان داشته است. زیرا شما را مجبور می‌کند تمام تلاش خود را برای مقابله با خطر انجام دهید. جالب نیست!؟

مهمترین ویژگی اتاق فرار، وجود ترس و دلهره در آن است که در ژانر های مختلف در محیط‍‌ های تاریک و و ترسناک اجرا می‌شود. برای موفقیت در این بازی، باید بتوانید بر ترس‌های خود غلبه کنید، و این می‌تواند یک تمرین عالی برای زندگی در دنیای واقعی باشد. ترس از تاریکی، حبس شدن در یک اتاق می‌تواند بهانه‌ای برای تمرین برای مواجهه با ترس‌های مختلف در زندگی واقعی باشد که می‌تواند مانع موفقیت شما شود. به خاطر داشته باشید که ناتوانی در کنترل ترس در جستجوی اتاق‌ها شما را از جستجوی مناسب سرنخ‌ها باز می‌دارد و در نهایت منجر به شکست می‌شود که می‌تواند یکی از فواید اتاق فرار نسبت به سایر سرگرمی‌های گروهی باشد.

 

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.